Za neke ljude prijelaz između stalnog posla i samostalnog freelancera može biti vrlo lak. Jednostavan slijed koji najčešće počinje hobijem, zatim sitnim poslovima, upoznavanjem ljudi i partnera, pokojom suradnjom i slično.
Nerijetko se ovakav hobi pretvara u profesiju i takve osobe lako naprave prijelaz izmađu punog radnog vremena, najčešće u nekoj tvrtki, do samostalnog freelancera koji ima satnicu kako si odredi sukladno svojim planovima, projektima i potrebama.
Za druge pak, ovaj proces može biti pun frustracije, stresa, briga i slično, bilo da pričamo o prelasku iz tvrtke, radeći za druge ili stvarajući financijsku neovisnost radeći za sebe od samog početka.
Počnite od skice i planirajte svoju strategiju unaprijed
Nemojte očekivati da ćete postati freelancer preko noći. To se dešava vrlo rijetko. Ukoliko ste odlučili postati freelancer i imate stalan posao, ne znači da morate sutra doći na posao i dati otkaz. Razmislite prije nego što djelujete, to je ključ. Ukoliko želite postati freelancer i biti samostalan, donošenje odluka će biti nešto što ćete morati često raditi.
Postati freelancer ne mora nužno značiti da se morate riješiti svog stalnog posla i tvrtke u kojoj radite, pogotovo to ne mora biti vaš prvi potez.
Stalan posao vam može biti dobro pojačanje i potpora u vašem putovanju od hobija do freelancera. Treba istaknuti da je ključ prema uspjehu planiranje, ali to ne znači da morate imati popis od 10.000 stvari koje morate učiniti. Napravite prioritete vaše TO-DO liste. Promičite sebe i svoj brand. Sve to možete napraviti dok istovremeno radite u nekoj tvrtki, puno radno vrijeme.
Bilo bi nepromišljeno napustiti stalan posao jer želite postati freelancer i nadati se da će vam to uspjeti. Ako vam je novac potreban, a vjerujem da je, dok god niste u stanju samostalno zaraditi barem za minimalne potrebe, vrijedi zadržati stalan posao.
Počnite sa kraćim projektima / nepotpunim radnim vremenom
Rad u punoj satnici negdje drugdje, neće vam ostaviti dovoljno vremena za projekte koji zahtijevaju 24/7 argažman, ali to ne znači da ne možete postati freelancer. Počnite sa projektima koje možete voditi i koji zahtijevaju manje vremena. Drugim riječima, priuštite si posao koji možete kvalitetno odraditi u vremenu koje možete izdvojiti.
Ukoliko ste u takvom području gdje mislite da treba biti dostupan za klijente 24/7 i to si ne možete priuštiti, razmislite o tome da radite kao vanjski suradnik (outsource worker), za nekoga tko je u tom poslu (ne mislim na prijavu u razne servise koji traže i nude jeftine i nekvalitetne usluge). Tako biste odrađivali samo dio koji ne zahtijeva 24/7 angažman, a ipak ostali u branši koja vas zanima.
Još jedan dobar savjet je da zaradu koju ostvarite kao freelancer, svojim samostalnim projektima, stavljate sa strane. Pri tome ne mislim na štednju (premda nije isključena), već da tu zaradu odvojite od svoje regularne zarade koju ostvarite radeći svoj stalan posao. Tako ćete moći bolje, realnije i točnije pratiti svoj novčani tijek kao freelancer. Vodite si male financijske bilješke.
Budite strpljivi
Malenim koracima možete postići puno toga. Nemojte žuriti jer ovo nije utrka. Jednom kada dosegnete nivo kada možete napustiti stari posao, odnosno stalan posao u punoj satnici, uvjerite se da je to pravi korak. Nemojte se zaletiti i upustiti u samostalan posao sa jedinim argumentom “Nadam se da će sve biti u redu”. Vaše odluke moraju biti donešene na temelju vaših osobnih interesa.
Prelazak iz hobija u freelancing može biti naporan i dugotrajan proces. Ako imate backup plan, ovaj proces može biti puno lakši, a stalan posao vam može u tome pomoći.
Leave a Reply